Układ wspomagania kierownicy, czyli system, którego praca polega na tym, aby siłę przykładaną przez kierowcę do koła kierownicy wykorzystywać jedynie do uruchamiania układu sterującego siłownikiem, a nie do pokonywania oporów skrętu kół, jest obecnie stosowany w większości aut produkowanych na światowe rynki motoryzacyjne.

A jakie są rodzaje układów wspomagania kierownicy? Pierwszy rodzaj określany jest mianem pneumatycznych układów wspomagania kierowniczych i występuje jedynie w samochodach ciężarowych i dostawczych.

Drugi typ wspomagania to układ elektryczny, natomiast trzeci, najbardziej popularny w samochodach osobowych, hydrauliczny układ wspomagania kierownicy, którego działanie oparte jest na pracy pompy hydraulicznej.

Układy wspomagania zdecydowanie zwiększają komfort prowadzenia samochodu, powodując, że ruchy kierownicą stają się płynne i nie wymagają nakładów wysiłku.

Różne rodzaje tego rozwiązania świadczą o jego precyzyjnym dostosowaniu do specyfiki budowy i przeznaczenia danego pojazdu.

Nowoczesny analizator spalin wykonuje wiele pomiarów jednocześnie namiot na samochód