www.teatrpolonistyki-uw.pl

Jednym z najciekawszych egzotycznych materiałów, który równocześnie jest dobrze znany i rozpowszechniony w Europie, jest rattan. Meble rattanowe były rynkowym przebojem drugiej połowy lat 90. Z czasem ich popularność nieco spadła i dziś stanowią one ekskluzywną propozycję dla zamożnej klienteli. Wciąż są jednak produkowane i to przeważnie ręcznie, co wynika wprost ze specyfiki tworzywa.

Rattanu najwięcej jest w Indonezji i to właśnie tam powstają najciekawsze modele rattanowych mebli. W manufakturach są one wytwarzane w wielu egzemplarzach i następnie trafiają na zachodnie rynki. Patrząc na meble z rattanu mamy dość naturalne skojarzenia z plecioną wikliną, która stanowi coś normalnego w polskich realiach i wpisuje się w naszą tradycję rękodzielniczą. W przypadku państw Azji Południowej rattan odgrywa podobną rolę, ale jest jeszcze solidniejszy i bardziej podatny na dowolne formowanie.

Z rattanu można bez problemu wytwarzać krzesła, fotele, kanapy, stoły, a nawet szafy i kredensy. Lekki charakter tych mebli sprawia, że pasują one do wnętrz jasnych i są doskonałym dopełnieniem domu letniskowego. Wiele osób decyduje się również wykorzystywać rattanowe sprzęty w charakterze mebli ogrodowych, ponieważ są one bardzo odporne na zmienne warunki atmosferyczne – nie szkodzi im ani nasłonecznienie, ani deszcz. Z racji malejącej populacji palm, z których pozyskuje się rattan, rośnie popularność ekologicznego zamiennika – tak zwanego technorattanu.

Wykonany z tworzyw sztucznych wygląda bardzo podobnie i jest w sumie niewiele tańszy od oryginału.

https://kupmeble.pl/biale-stoliki-kawowe komplety piwne