Jak wielu klawiszy potrzebujesz?

Klawiatury MIDI występują w wielu wariacjach, a podstawową różnicą jest ilość klawiszy. Najmniejsze modele mają zaledwie 1-1,5 oktawy, a największe ponad 8 oktaw.

Pytanie, która klawiatura spełni Twoje oczekiwania? Jeśli tylko dysponujesz odpowiednim budżetem i ilością miejsca na biurku, zdecydowanie warto kupić jak największą klawiaturę. Przy średnich, 4-oktawowych modelach można wprawdzie zagrać wiele melodii i popularnych motywów z różnych utworów, ale już przy próbie grania akompaniamentu wraz z melodią może się okazać, że miejsca jest zbyt mało.

To samo zauważysz, próbując grać klasyczne utwory – Mozarta czy Chopina. Z kolei klawiatury 8-oktawowe mają tyle klawiszy co tradycyjny fortepian, masz więc pewność, że spokojnie zagrasz każdy utwór.

A komu przydadzą się małe klawiatury z dwunastoma klawiszami? Takie proste modele nadają się jedynie do zarejestrowania krótkiej melodii lub włączania sampli w trakcie wykonania na żywo. Trudno byłoby je wykorzystać jako pełnoprawne narzędzie kompozytorskie.

https://www.amica.pl/produkty/piekarniki/kompaktowe https://www.holo.pl/