Brak umiejętności przyczyną wypadków drogowych

Zdaniem ekspertów jedną z częstych przyczyn wypadków na polskich drogach jest brak umiejętności oraz nieznajomość przepisów drogowych. Sytuacje kryzysowe często wymagają szybkich i właściwych reakcji.

Podobnie w przypadku utraty kontroli nad pojazdem – niewielu kierowców wie, jak się wtedy zachować. Z policyjnych statystyk wynika, że ponad 90 % wypadków samochodowych spowodowanych zostało przez ludzki błąd.

Brak doświadczenia w jeździe w różnych warunkach atmosferycznych oraz niewiedza, jak się zachować w niektórych sytuacjach na drodze najczęściej występują u młodych kierowców oraz u osób, które krótko posiadają prawo jazdy. Niestety, ale zdanie egzaminu na prawo jazdy nie zawsze oznacza świetne umiejętności.

W rezultacie, młodzi kierowcy często wymuszają pierwszeństwo, nie potrafią płynnie ruszać i hamować, nie rozpoznają zagrożeń, co powoduje liczne kolizje i wypadki. Tak naprawdę, dopiero w praktyce codziennego jeżdżenia nabywane są umiejętności, a nie na kursie przygotowującym do egzaminu na prawo jazdy.

Zima doskonale weryfikuje umiejętności kierowców, kiedy to należy zastosować inną technikę jazdy.