pro-vita.org.pl

Inaczej sprawy mają się, jeśli ktoś chce urządzić sobie wnętrze wedle bardzo klasycznych zasad, odwołując się równocześnie do klasyki wzornictwa romańskiego czy angielskiego. Jeśli wpiszemy sobie w wyszukiwarce frazę „kuchnia francuska”, to oprócz przepisów na żabie udka i pasztet z gęsi powinny ukazać się również zdjęcia wnętrz kuchennych podporządkowanych staremu stylowi. Widać tam meble, które cechuje wyraziste wzornictwo i które niekoniecznie można uznać za proste przedmioty użytkowe. Podobnie rzecz się ma z kuchniami angielskimi, które są jednakowoż nieco bardziej ascetyczne i zbliżone do znanych także w Polsce prawideł niemieckich. Jeśli meble generalnie mają mieć liczne i efektowne zdobienia, to wykonanie domowego zestawu należy powierzyć solidnemu rzemieślnikowi.

Osoby, którym zależy na pełnej zgodności z narodowym stylem, a które równocześnie nie mają oporów, by wydać więcej pieniędzy, mogą rozważyć zlecenie prac wykonawcy z zagranicy. Francuscy czy angielscy autorzy mebli robionych ręcznie są zwykle przygotowani na zamówienia spoza swoich ojczyzn. To już jednak duża ekstrawagancja i logistyczna komplikacja, bo to wszystko musi przecież trafić tutaj. Historycznym przykładem mebli, które zniewalały i wciąż zniewalają zdobieniami, są legendarne meble gdańskie. Wykonane ze szlachetnych odmian drewna z dębem na czele były atrybutem królewskich i arystokratycznych pomieszczeń.

W tej stylistyce utrzymywano kompletne linie sprzętów użytkowych, które do dziś zachowały się w doskonałym stanie i cieszą nasze oko w muzealnych salach.

stojaki na wino stoły biesiadne